Animatorski spodbujevalnik 2024/25 – 2. dan: ODLOČNOST

Objavljeno:  |  Avtor:
0 glasov, povprečno: 0,00 od 50 glasov, povprečno: 0,00 od 50 glasov, povprečno: 0,00 od 50 glasov, povprečno: 0,00 od 50 glasov, povprečno: 0,00 od 5 (št. glasov: 0, povprečna ocena: 0,00 od 5)
Nalagam...
LoadingDodaj med priljubljene

Kazalo:

  • A) RAZLAGA VSEBINE DNEVA
  • B) DINAMIKA NA TEMO ODLOČNOSTI
  • C) POGOVOR OB SVETOPISEMSKEM ODLOMKU DNEVA
  • D) POGOVOR OB POSNETKU O ODLOČNOSTI
  • E) MOLITEV
  • F) IGRE NA TEMO ODLOČNOSTI

A) RAZLAGA VSEBINE DNEVA

Vrednota: ODLOČNOST
Simbol: BUDILKA
Svetopisemski odlomek: Jožef se odloči (Mt 1,18-21.24-25)

Povzetek zgodbe

Anja in Tina opišeta Lojzetovo pot do Ljubljane in začetke na klasični gimnaziji. Ker prihaja s podeželja, ga ima sošolec za manjvrednega. Lojze ne zmore trpeti krivice in začne pretep, ki ga ustavi šele ravnatelj. Po pogovoru z njim se Lojze odloči za drugačen način življenja. Lojzeta vodi Jezusov zgled, pomaga pa mu stalni spovednik. Vstaja zgodaj, krepi svojo voljo in odločnost za poboljšanje. Prav tako ostane zvest svojim vrednotam in veri.

Razlaga vrednote

Lojzetove življenjske okoliščine niso bile lahke. Zlahka bi se prepustil toku življenja, ki mu ni obetal visokih dosežkov. Zlahka bi se v otožnosti smilil samemu sebi, ker ga njegov oče ni hotel priznati, ker ga očim ni hotel sprejeti, ker njegova mama ni zmogla dovolj moči, da bi se zavzela zanj in ga vzela k sebi v novi dom. Vendar se Lojze kljub oviram odločno zavzame za učenje in za dobro. Ker je bister učenec, mu teta, pri kateri je stanoval, po posredovanju učitelja omogoči nadaljnje šolanje v Ljubljani. Šolo dela odločno in prizadevno, vendar nekateri sošolci nanj gledajo kot na drugorazrednega, ker je s podeželja. Lojze, ki ne zmore trpeti krivice, začne pretep, zaradi česar ga ravnatelj pokara. Po pogovoru z njim se Lojze odloči za drugačen način življenja. Vodi ga Jezusov zgled, pomaga mu tudi stalni spovednik. Odločno se trudi postati boljši. Prav tako ostane zvest svojim vrednotam in veri.

Odločnost se nam je avtorjem oratorijskega priročnika zdela ena temeljnih značajskih potez in kreposti pri Lojzetu Grozdetu. Tudi v naslovu Oratorija 2025 »Ne boj se, zasveti!« odseva odločnost.

Odločnost ima glede na SSKJ tri razsežnosti, ki jih zaznavamo tudi pri Lojzetu Grozdetu:

  1. Odločen je tisti, ki se hitro in nepopustljivo odloča (odločen človek; bila je zelo delavna in odločna).
  2. Odločen je tisti, ki izraža močno voljo in nepopustljivost (odšel je z odločnimi koraki; oglasiti se z odločno besedo; mož odločnih potez na obrazu).
  3. Odločno dejanje je takšno, ki ne dopušča pomislekov, dvomov, ugovora, oporekanja (gre za njihovo odločno izjavo; zavzeti odločno stališče; potreba po odločnem boju; odločen ukaz; odločni ukrepi).

V življenju se moramo vsak dan odločati in izbirati. Ko se za neko stvar odločimo, jo najbolje izpeljemo, če smo odločni in vztrajni. Psihologi ugotavljajo, da so neodločni ljudje tudi bolj nezadovoljni.

Pretirana odločnost in nepopustljivost bi lahko prešli v zakrknjenost, togost in brezobzirnost, kar ne bi bila več krepost oz. vrednota.

Papež Frančišek mlade večkrat spodbuja k odločnosti in ob tem uporablja slikovito primerjavo, naj življenja ne gledamo s kavča: »Prijatelji, Jezus je Gospod tveganja, večnega stremenja po več. Jezus ni Gospod udobja, varnosti in lahkega življenja. Sledenje Jezusu zahteva veliko poguma, pripravljenosti, da zamenjamo udobnost kavča za par pohodnih čevljev ter se podamo na nova, neoznačena pota« (Papež Frančišek mladim v Krakovu na Svetovnem dnevu 2018).

Razlaga svetopisemskega odlomka dneva

Jožef se odloči (Mt 1,18-21.24-25)

Z rojstvom Jezusa Kristusa je bilo takóle: Njegova mati Marija je bila zaročena z Jožefom; in preden sta prišla skupaj, se je izkazalo, da je noseča – bila pa je noseča od Svetega Duha. Njen mož Jožef je bil pravičen in je ni hotel osramotiti, zato je sklenil, da jo bo skrivaj odslovil. Ko je to premišljeval, se mu je v sanjah prikazal Gospodov angel in rekel: »Jožef, Davidov sin, ne boj se vzeti k sebi Marije, svoje žene; kar je spočela, je namreč od Svetega Duha. Rodila bo sina in daj mu ime Jezus, kajti on bo svoje ljudstvo odrešil grehov.« Ko se je Jožef zbudil, je storil, kakor mu je naročil Gospodov angel. Vzel je svojo ženo k sebi in ni je poznal, dokler ni rodila sina; in imenoval ga je Jezus.

Eden od zgledov odločnosti v Svetem pismu je sveti Jožef. Jožef je mož akcije. Ko pride do izziva, išče rešitev in ga odločno skuša premagati. Izmed vseh izzivov, ki mu jih je prineslo življenje, iz Svetega pisma najprej izvemo za šokantno novico, da je njegova zaročenka že noseča. V skladu z informacijami, ki jih ima, se po svoji vesti odloči, da bo Marijo odslovil. Toda posreduje angel in mu razodene, da ga Marija ni prevarala in da je Božja volja, da se z njo poroči in skrbi za njenega sina. Od tu naprej je Jožefu njegovo poslanstvo jasno se mu posveti z vso predanostjo in odločnostjo. Postane varuh Božjega sina.

Razlaga simbola

Budilka kot simbol kaže, da se naša odločnost začne že zjutraj, ko hitro in točno vstanemo. Tudi vse druge dejavnosti in obveznosti, ki jih imamo v dnevu, delamo odločno, če ne odlašamo, ne zamujamo in smo točni. Kadar imamo več izbir, med katerimi se moramo odločiti, je čas odločitve omejen in odločiti se moramo do nekega termina (npr. v začetku šolskega leta se odločimo za krožke; do junija se moramo odločiti, kam bomo šli na morje; v restavraciji imamo 5 minut, da se odločimo, kaj bomo jedli …). Za vse to si lahko nastavljamo opomnike, imamo šolski zvonec, alarme, pozive ipd., kar je vse variacija budilke.

Morda je simbol budilke nekoliko težji za tiste, ki nimajo težav z jutranjim vstajanjem in so budni že pred budilko. Verjamemo, da bodo otroci razumeli pomen budilke, tudi če jih zbujajo starši.

B) DINAMIKA NA TEMO ODLOČNOSTI

Pripomočki: krog iz kartona (tolikšen, da lahko vsi udeleženci nanj pritrdijo po en samolepilni listek), samolepilni listki, kazalca, lepilo ali lepilni trak

Voditelj: Dragi animatorji, to je naša oratorijska budilka. Zakaj budilka? Ker nas ves čas opominja na nekaj. Na kaj? Vsakega na nekaj … Danes bomo premišljevali, kaj so tiste odločitve, ki smo jih sicer sprejeli, a nam je kljub temu izvedba malce težja … Ena takih odločitev je za marsikoga vstajanje na prvo budilko, a ne?

Potem si vsak animator vzame 4 samolepilne listke. Njihova naloga je, da na vsakega zapišejo po eno premišljeno odločitev, ki so jo v življenju že sprejeli, a jim jo je težko uresničevati. Če je v življenju še niso sprejeli, jo sprejmejo zdaj. Na vsak listek napišejo odločitev z drugega področja življenja:

  1. Odločitev s področja “doma” – torej vsakdanjega življenja in skrbi zase. Vprašanja za pomoč:
    • Kaj lahko jaz naredim v prid svojem zdravju?
    • Kaj že delam, a mi je težko?
  2. Odločitev s področja “šole” – lahko tudi dela. Vprašanja za pomoč:
    • Kaj lahko jaz naredim, da bom boljši učenec/delavec?
    • Kaj že delam, a mi je težko?
  3. Odločitev s področja “družbe” – torej delovanja v prid družbi, ki so jo želimo, ki se umika od vsega, kar pogublja. Vprašanja za pomoč:
    • Kaj lahko jaz naredim v prid ljudem v svojem okolju; znancem, prijateljem, sošolcem, lahko tudi družini?
    • Kaj že delam, a mi je težko?
  4. Na četrti listek pa vsak izmed animatorjev zase napiše odločitev, ki jo je sprejel na področju “cerkve” – torej skrbi za Božje kraljestvo, župnijsko občestvo, osebne vere. Vprašanja za pomoč:
    • Kaj lahko jaz naredim v odnosu do Boga?
    • Kaj že delam, a mi je težko?
    • Kaj pa lahko naredim za župnijsko skupnost?

Voditelj: Na katerih štirih področjih smo ravnokar sprejemali svoje odločitve? To so štirje stebri Oratorija (za več o tem glej Animatorski spodbujevalnik o don Bosku): dom, družina, cerkev, šola. Ali nam lahko te 4 odločitve pripomorejo, da bomo boljši animatorji?

Včasih se zdi, da bi lahko sprejeli veliko odločitev in bili radikalni, a na koncu vse opustimo. Potrebna je odločnost. Naj nam bo vsem skupaj to dodatna spodbuda, da se trudimo za te štiri.

Voditelj udeležence povabi, da listke z odločitvami na področju “cerkve” – vere, odnosa do Boga, pritrdijo na velik kartonast krog. On čez listke položi kazalca – na enem naj bo napis “molitev”, na drugem “trud”. 

Voditelj: Je že res, da so odločitve vedno osebne narave, čeprav lahko na naše odločitve vplivajo tudi ljudje okrog nas. Naj nam bo to, da imamo odločitve o gradnji odnosa z Bogom dane skupaj, le spodbuda, da je naloga vseh “trud” in “molitev” – molitev za moč pri uresničevanju odločitve; molitev kesanja, kadar nam spodleti. Pa ne le molitev za svoje odločitve, svoje življenje, pač pa za vse nas.”

Ostale tri listke z odločitvami naj si dajo udeleženci v denarnico oz. nekam, kjer jih bodo večkrat spomnile na to. 

To veliko uro lahko nesejo v cerkev, pred oltar, s prošnjo, da bi bili v svojem življenju odločni, da bi znali uresničevati te odločitve. Lahko postanejo tudi vaša skupinska (postna) akcija – animatorje spodbudimo, da jih v tem obdobju skušajo še posebej upoštevati. 

C) POGOVOR OB SVETOPISEMSKEM ODLOMKU DNEVA

Preberemo svetopisemski odlomek (Mt 1,18-21.24-25 – glej zgoraj). Nato se o odlomku pogovorimo.

Vprašanja za pogovor

  • Katere dogodke opisuje svetopisemski odlomek? (Marijino nosečnost, Jožefovo odločitev, da jo bo skrivaj odslovil, obisk Gospodovega angela in Jožefovo spremenjeno odločitev.)
  • Zakaj je bilo tako pomembno, kako se Jožef odloči glede na okoliščine tistega časa? (Marija bi lahko bila kamenjana zaradi domnevnega prešuštva, kot nezakonski otrok in neporočena mati bi bila Jezus in Marija izbočena iz družbe, Marija bi ju težko preživljala.)
  • V čem se kaže Jožefova odločnost? (Sprva v tem, da se je držal svoje pravičnosti, svojih načel, in nameraval Marijo skrivaj odsloviti, da je pri tem ne bi spravil v nevarnost, čeprav bi pravila družbe narekovala, da jo javno obsodi; po angelovem obisku pa v tem, da je zaupal v Boga in ostal z Marijo ne glede na vse ovire, ki so sledile.)
  • V čem nam je lahko Jožef zgled? (V svojem usmiljenju, zaupanju in poslušnosti Bogu/angelu in v tem, da je ostal trden v svoji odločitvi.)
  • Zakaj je odločnost pomembna vrednota? (Ker nam pomaga vztrajati in stati trdno za svojimi prepričanji; vključno z drugimi, kardinalnimi vrednotami naše Cerkve: razumnost, pogum, pravičnost, zmernost.)

D) POGOVOR OB POSNETKU O ODLOČNOSTI

Pred ogledom udeležence povabimo, da se vsak v svojih mislih spomni na kakšno pomembno odločitev, ki jo mora sprejeti ali ga še čaka v bližnji prihodnosti, pa te odločitve še ni storil. Posnetek si ogleda v luči te odločitve oz. razmišlja, kako mu slišano lahko pomaga pri odločitvi.

Nato si skupaj ogledamo nagovor Mika Schmitza »Decision Making 101«. Po njem se pogovorimo, pri čemer so nam lahko v pomoč spodnja vprašanja.

Vprašanja za pogovor

  • Pri odločanju imamo dve skrajnosti: ali sem neodločen in se težko odločim za karkoli ali pa sem nepremišljen in se brez razmisleka podam za vsako idejo, ki pride do mene. Kje bi bila meja med tema dvema skrajnostma oz. kakšna je boljša pot?
  • Za katere odločitve je dobro najprej zbrati informacije, preden se odločim?
  • Ko se za nekaj ne morete odločiti: koga vprašate za nasvet?
  • Kdaj pridem pri odločanju do točke, ko moram ukrepati? Ko se moram nekaj odločiti in slediti svoji odločitvi?
  • Father Mike poda tudi predlog, da večje odločitve preizkusimo z manjšimi koraki. Poiščimo kakšen življenjski primer takšnega pristopa k odločanju. Kje ga lahko uporabimo mi?
  • Kako uporaben se vam zdi preizkus: »Kaj bi Jezus storil na mojem mestu?«
  • Kaj se zgodi, če se sploh ne odločim? Podajte kakšen primer preproste vsakodnevne odločitve in kakšne pomembnejše življenjske odločitve.

E) MOLITEV

Pripomočki: listki, pisala

Prižgemo svečko, v sredino kroga položimo križ in naredimo znamenje križa.

Uvodna pesem 

Voditelj: Vsak dan sprejemamo ogromno odločitev. Nekatere so manjše, druge večje, nekatere so težje, druge lažje, nekatere so pomembnejše, druge ne tako zelo. Pri vseh pa je ravno naša odločnost ključnega pomena. Vedno, ko se odločimo za eno stvar, je to hkrati tudi ločitev od vseh drugih možnosti. Velikokrat pa nam je pri odločitvah težko vztrajati. Vabim vas, da se takrat v molitvi obrnete na Boga. Ta molitev je lahko tudi kratka in preprosta prošnja, na primer: »Jezus, prosim te, daj mi moč, da bom odložil telefon in začel z učenjem.«

Vsak naj pri sebi razmisli, kje potrebuje Božjo pomoč in pri katerih odločitvah bi moral biti bolj odločen? Na primer: 

  • odločim se za določeno omejitev časa, ki ga bom preživel na telefonu in se tega držim;
  • odločim se, katera gospodinjska opravila bom doma prevzel in bom pri tem vztrajal;
  • odločim se, da se bom na ocenjevanje začel pripravljati dovolj zgodaj (sam presodim, koliko prej je to potrebno, in si določim konkretno številko);
  • odločim se, da se bom zjutraj vstal na prvo budilko …

Vsak vzame listek in pisalo ter zapiše 5 stvari, kjer bi želel biti bolj odločen in vztrajati pri tej odločitvi. (Če smo izvajali dinamiko na temo odločnosti zgoraj, se lahko navežemo nanjo in udeležencem damo navodilo, da uporabijo 4 listke, ki so jih že napisali, ter k njim dodajo še enega s poljubno odločitvijo.)

Voditelj: Zdaj bomo v molitvi po Marijini priprošnji prosili Boga za pomoč, da bi pri naših odločitvah vztrajali. Zmolili bomo molitev Rožnega venca. Med molitvijo imejte pred seboj listek in se spomnite stvari, ki so zapisane na vašem listku.

(Dolžina molitve je poljubna: lahko se odločimo npr. za eno desetko ali za cel del Rožnega venca.)

Zaključna pesem

Predlogi za uvodno in zaključno pesem:

  • Tvoj korak (Jubilate III, 279)
  • Bojim se samote (Jubilate III, 32)
  • Gospod je moja luč (aplikacija Jubilate)
  • Hočem s teboj, Gospod (Jubilate III, 74)
  • Mladost je kot vihar (Jubilate III, 138)
  • Ogenj, ki žge (Jubilate III, 184)
  • Po vodi pridi bos (aplikacija Jubilate) 
  • Prejeli boste moč (Jubilate III, 211)
  • Zamenjam skrbi (Jubilate III, 315)
  • Zdaj sem tu, moj Bog (Jubilate III, 323)
  • Živi na polno (Jubilate III, 329)

F) IGRE NA TEMO ODLOČNOSTI

Izberi svojo pot

Prostor z namišljeno črto (lahko jo označite tudi s pleskarskim lepilnim trakom) razdelimo po sredini, prav tako v dve skupini razdelimo tudi animatorje. To naj bo črta »odločitve«. Ena skupina naj se postavi na eno stran črte, ta bo zagovarjala eno odločitev, druga skupina pa na drugo stran in bo zagovarjala drugo odločitev. Eden od animatorjev naj stoji na namišljeni črti. Vsaka skupina bo animatorja na črti poskušala prepričati, da se ji pridruži.

Situacija: V lokalnem športnem društvu že nekaj let treniraš kot vratar, a na odločilnih tekmah še nisi nikoli igral. V finalu za regijski pokal te trener in soigralci izberejo za glavnega vratarja. Najboljši prijatelj te pokliče in sporoči, da ima vstopnice za zaključno tekmo sezone svoje najljubše ekipe. Ta tekma je istega dne, ko imaš ti tekmo svoje ekipe.

Animatorja prostovoljca na sredini sobe mora polovica sobe, ki predstavlja soigralce, prepričati, da odigra z njimi tekmo. Druga skupina animatorjev pa predstavlja najboljšega prijatelja, ki ga skuša prepričati, da gre z njimi na zaključno tekmo. Animatorji na obeh straneh poskušajo vplivati na odločitev prostovoljnega animatorja na sredini sobe. Animator se lahko kadarkoli odloči, ali se bo odločil za ekipo ali za najboljšega prijatelja ali bo izbral tretjo pot (sprejme odločitev ki je nihče drug ne ponudi).

Če vam čas omogoča, lahko zamenjate prostovoljca in se preizkusite še v rezervni situaciji: Že nekaj časa si član prostovoljnega gasilskega društva, kjer si se izkazal kot pomemben član ekipe. Na dan, ko je načrtovana velika vaja, prejmeš povabilo na razgovor za sanjsko poletno delo, ki bi ti omogočilo dragocene izkušnje za prihodnost. Vaja je ključna za vašo ekipo, saj gre za pripravo na pomembno tekmovanje, vendar se razgovora ne da prestaviti.

Molčečnež

Kot skupina si zastavite izziv, da eno celotno srečanje ne uporabljate določenih besed. Predlogi besed, ki jih ne boste uporabljali: otroci, animator, oratorij, župnik. Če pa želite imeti res težak izziv, se odločite, da boste celotno srečanje uporabljali le nebesedno komunikacijo. 😊

Hitre odločitve

Pripomočki: stoli, vprašanja oz. izbire

Animatorji se posedejo v krog, voditelj pa se postavi na sredino tega kroga. Vsak animator ima le 3 sekunde, da odgovori na vprašanje, ki ga zastavi voditelj. Če animator zamudi ali omahuje, je izločen. Voditelj hitro napreduje po krogu, vsakemu igralcu postavlja novo vprašanje. Tempo naj postopoma povečuje in ustvarja pritisk. Zmaga zadnji igralec, ki ostane v krogu.

Predlogi vprašanj:

  • Mačka ali pes?
  • Pizza ali hamburger?
  • Zima ali poletje?
  • Letalo ali vlak?
  • Knjiga ali film?
  • Sladoled ali torta?
  • Gore ali morje?
  • Jutro ali večer?
  • Rdeča ali modra?
  • Čokolada ali vanilija?
  • Kava ali čaj?
  • Glasba ali tišina?
  • Dež ali sonce?
  • Hitrost ali natančnost?
  • Piknik ali restavracija?
  • Leteti ali postati neviden?
  • Mobilni telefon ali računalnik?
  • Sladko ali slano?
  • Biti bogat ali slaven?
  • Jabolko ali pomaranča?
  • Plaža ali bazen?
  • Deskanje ali smučanje?
  • Počitnice doma ali v tujini?
  • Kolo ali skiro?
  • Šport ali umetnost?
  • Stanovanje ali hiša?
  • Sneg ali pesek?
  • Počasno ali hitro?
  • Potovanje v preteklost ali prihodnost?
  • Učenje ali praksa?
  • Zabava ali sprostitev?
  • Dolgi lasje ali kratki lasje?
  • Digitalno ali analogno?
  • Maščevanje ali odpuščanje?
  • Božič ali Velika noč?
  • Poletje ali jesen?
  • Filmi ali serije?
  • Slanina ali klobasa?
  • Telefoniranje ali sporočila?
  • Črnilo ali svinčnik?
  • Pikantno ali blago?
  • Kavbojke ali trenirka?
  • Računalniške igre ali družabne igre?
  • Sprehod po parku ali nakupovanje?
  • Potovanje z nahrbtnikom ali luksuzni oddih?
  • Vesolje ali ocean?
  • Klic ali video klic?
  • Klavir ali kitara?
  • Kino ali gledališče?
  • Burger ali hot dog?
  • Mestni vrvež ali podeželski mir?
  • Potapljanje ali jadranje?
  • Zajtrk ali večerja?
  • Gledanje zvezd ali sončni vzhod?
  • Moderna umetnost ali klasična umetnost?
  • Vodni športi ali zimski športi?
  • Kavarna ali bar?
  • Sadni sok ali mineralna voda?
  • Popoldanski počitek ali jutranji tek?
  • Hitri avtomobili ali starodobniki?
  • Tetovaža ali piercing?
  • Čas s prijatelji ali sam s sabo?
  • Organiziran urnik ali spontani dan?
  • Sladoledna kupa ali sadna solata?
  • Sončna očala ali klobuk?
  • Živali na kmetiji ali živali v divjini?
  • Rože ali kaktusi?
  • Fotografiranje ali slikanje?
  • E-knjiga ali papirnata knjiga?
  • Hribi ali ravnine?

Ekstremni trgovec

Pripomočki: papirčki različnih barv (za vsakega animatorja 6 listkov x št. barv)

Vsak animator izžreba en listek iz vrečke. Izžrebana barva mu določi, v kateri barvi bo moral zbrati listke. Vsak si zapomni svojo barvo in listek vrne v vrečko. Ob ponovnem žrebanju izžrebajo šest listkov, če se pripeti, da izžrebajo 4 listke svoje barve, jih morajo vrniti v vrečko in ponovno žrebati. Ko imajo animatorji 6 listkov, ki niso v njegovi barvi, se igra začne. Cilj igre je, da animatorji z menjavami zberejo 6 listkov v barvi, ki so jo izžrebali na začetku. Animatorji imajo omejen čas, običajno 5–10 minut (odvisno od velikosti skupine), da se med seboj pogajajo in menjajo papirčke. Menjave so popolnoma prostovoljne in temeljijo na strateškem razmišljanju igralcev.

Igro lahko otežimo tako, da listke označimo z določenim znakom, ki pomeni, da animator, ki listek izžreba v prvem žrebu, ne sme opraviti nobene menjave. Spet drugi znak pa lahko pomeni, da animator zbira listke v barvi, za katero je bil najprej pozvan, da jo zamenja.

Igra se konča, ko prvi igralec doseže cilj ali ko poteče čas.